Last updated: February 19. 2013 9:43PM - 797 Views

Story Tools:

Font Size:

Social Media:

DALLAS — Kaylin Augustine recorded victories in the 100 fly and 100 back to lead Dallas to a 103-80 win over Tunkhannock on Tuesday in a Wyoming Valley Conference girls swimming meet.


Morgan Manglaviti and Ashley Kasmierski finished first in two individual events in the loss for Tunkhannock.



200 MEDLEY RELAY – 1. TUNK Taylor Schultz, Desirae Gruszka, Elissa Stretch, Sam Simmons, 1:07.85; 200 FREE – 1. TUNK Morgan Manglaviti, 2:09.74; 2. DAL Abby Berger; 3. DAL Amanda Schwetdam; 200 IM – 1. TUNK Ashley Kasmierski, 2:34.46; 2. DAL Sarah Fasulka; 3. DAL Krista Vivian; 50 FREE – 1. DAL Megan Parsons, 29.50; 2. DAL Amanda Rando; 3. DAL Joy Nave; DIVING – 1. DAL Kendra Vanesko, 167.55; 2. TUNK Katie Kolodzieski; 3. TUNK Taylor Schultz; 100 FLY – 1. DAL Kaylin Augustine, 1:05.19; 2. TUNK Kandis Venn; 3. TUNK Cheyanne Kasmierski; 100 FREE – 1. DAL Nell Adams, 1:03.36; 2. TUNK Sam Simmons; 3. DAL Joy Nave; 500 FREE – 1. TUNK Morgan Manglaviti, 5:59.17; 2. DAL Abby Berger; 3. DAL Amanda Schwertdam; 200 FREE RELAY – 1. TUNK Ashley Kasmierski, Kandis Venn, Cheyanne Kasmierski, Morgan Manglaviti, 1:52.56; 100 BACK – 1. DAL Kaylin Augustine, 1:06.35; 2. TUNK Kandis Venn; 3. DAL Amanda Lopez; 100 BREAST – 1. TUNK Ashley Kasmierski, 1:15.83; 2. DAL Sarah Fasulka; 3. TUNK Sam Simmons; 400 FREE RELAY – 1. DAL Abby Berger, Amanda Lopez, Nell Adams, Kaylin Augustine, 4:22.58.


Holy Redeemer 104, Delaware Valley 79

Julie Anne Mahle (200 IM, 100 back) earned two individual victories to lead Holy Redeemer to a victory over Delaware Valley.


The Lady Royals also won two out of three relay events.



200 MEDLEY RELAY – 1. HR Julie Anne Mahle, Rachel Finnegan, Bethany Chmil, Melissa Cruz; 200 FREE – 1. DEL Janel Llewellyn; 2. DEL Aspen Marvate; 3. HR Lucy Reilly; 200 IM – 1. HR Julianne Mahle, 2:21.30; 2. HR Bethany Chmil; 3. DEL Stephanie Marcucci; 50 FREE – 1. DEL Amanda Hutzelmann, 26.74; 2. HR Melissa Cruz; 3. HR Rachel Finnegan;DIVING – 1. HR Chelsea Williams, 239.65; 2. HR Riley Williams; 3. HR Marlee Mierzwa; 100 FLY – 1. HR Rachel Finnegan, 1:03.18; 2. DEL Aspen Marvate; 3. HR Nell Chmil; 100 FREE – 1. DEL Jess Kabison; 2. HR Melissa Cruz; 3. DEL Lexi Drandt; 500 FREE – 1. DEL Janel Llewellyn, 5:49.40; 2. HR Kellan Katra; 3. HR Lucy Reilly; 200 FREE RELAY – 1. DEL L. Brandt, Y. Mirabito, P. Munera, J. Llewellyn; 100 BACK – 1. HR Julie Anne Mahle, 1:04.13; 2. DEL Amanda Hutzelmann; 3. HR Danielle McCole; 100 BREAST – 1. DEL Stephanie Marcucci, 1:14.46; 2. HR Bethany Chmil; 3. DEL Yakira Mirabito; 400 FREE RELAY – 1. HR Rachel Finnegan, Bethany Chmil, Julianne Mahle, Melissa Cruz, 3:57.17.


Wyoming Seminary 64, Scranton Prep 30

Wyoming Seminary swept the relay events en route to a victory over Scranton Prep.


Katie Voitik and Mia Nonnenberg each contributed two individual wins in the victory.



200 MEDLEY RELAY – 1. SEM Angela Stahl, Janel Harach, Abbey Dempsey, Emily Dunlon, 2:08.00; 200 FREE – 1. SEM Katie Voitik, 2:00.43; 2. SEM Abbey Dempsey; 3. SP Megan Bresnahan; 200 IM – 1. SEM Mia Nonnenberg, 2:09; 2. SEM Janel Harach; 3. SP Lily Williams; 50 FREE – 1. SP Mackenzie Gagliardi, 28.40; 2. SEM Angela Stahl; 3. SEM Kate Neville; DIVING – 1. None; 100 FLY – 1. SEM Mia Nonnenberg, 58.93; 2. SEM Emily Dunlon; 3. SP Bailey Disler; 100 FREE – 1. SP Mackenzie Gagliardi, 1:03.52; 2. SEM Kate Neville; 3. SP Megan Bresnahan; 500 FREE – 1. SEM Katie Voitik, 5:20.62; 2. SEM Abbey Dempsey; 3. SP Nada Bader; 200 FREE RELAY – 1. SEM Katie Voitik, Abbey Dempsey, Alexa Escalona, Mia Nonnenberg, 1:55.25; 100 BACK – 1. SEM Angela Stahl, 1:12.38; 2. SP Lily Williams; 3. SEM Emily Dunlon; 100 BREAST – 1. SP Bailey Disler, 1:20.62; 2. SEM Janel Harach; 3. SP Taylor Tracy; 400 FREE RELAY – 1. SEM Angela Stahl, Alexa Escalona, Mia Nonnenberg, Katie Voitik, 4:05.28.


Wyoming Valley West 107, Scranton 77

Morgan Hanadel finished first in the 200 free and 100 back to lead Wyoming Valley West to a victory over Scranton.



200 MEDLEY RELAY – 1. SCR Molly Belles, Andrea Molitoris, Elizabeth Babinski, Emily Kazmierczak, 2:06.91; 200 FREE – 1. WVW Morgan Hanadel, 2:04.47; 2. WVW Nicole Chipego; 3. SCR Nicole Bennington; 200 IM – 1. SCR Erin Kazmierczak, 2:28.90; 2. WVW Alexandria Plant; 3. WVW Brianna Gaylets; 50 FREE – 1. WVW Desiree Holena, 27.30; 2. SCR Elizabeth Babinski; 3. WVW Lydia Ellsworth; DIVING – 1. WVW Karina Zabresky, 255.30; 2. SCR Kayla Paszek; 3. SCR Brie Galvin; 100 FLY – 1. SCR Elizabeth Babinski, 1:05.6; 2. WVW Lydia Ellsworth; 3. WVW Alexandria Plant; 100 FREE – 1. SCR Emily Kasmierczak, 58.12; 2. WVW Sarah Stanitis; 3. WVW Nicole Holena; 500 FREE – 1. WVW Nicole Chipego, 6:03.15; 2. WVW Desiree Holena; 3. SCR Alexis Caviston; 200 FREE RELAY – 1. WVW Morgan Hanadel, Lydia Ellsworth, Sarah Stanitis, Nicole Chipego, 1:52.83; 100 BACK – 1. WVW Morgan Hanadel, 1:08.57; 2. SCR Rebecca Noldenberg; 3. WVW Hannah Rogers; 100 BREAST – 1. WVW Brianna Gaylets, 1:20.02; 2. SCR Andrea Molitoris; 3. WVW Sarah Stanitis; 400 FREE RELAY – 1. WVW Morgan Hanadel, Alexandria Plant, Desiree Holena, Brianna Gaylets, 4:06.89.


Valley View 120, Hanover Area 63

Sara Belles and Kim Pericci each recorded an individual victory in Hanover Area's loss to Valley View.



200 MEDLEY RELAY – 1. HAN Sara Belles, Caitlyn Bogart, Kim Pericci, Kayla Keating, 2:04.06; 200 FREE – 1. VV Kendra Farrell, 2:17.43; 2. HAN Brianna Eichler; 3. VV Morgan Siniawa; 200 IM – 1. VV Bailey Babarsky, 2:28.36; 2. VV Lauren Marli, 2:37.68; 3. VV Haley Mulherin; 50 FREE – 1. VV Clare Sebastianelli, 26.94; 2. HAN Kayla Keating; 3. VV Kasey Franchak; DIVING – 1. VV Beth Gillow, 124.15; 2. VV Kalie Onukiavage; 3. VV Ann Marie Crimi; 100 FLY – 1. HAN Kim Pericci, 1:04.35; 2. HAN A. Saltz; 3. VV Santina Possanza; 100 FREE – 1. VV Clare Sebastianelli, 58.57; 2. VV Vanessa LaTorre; 3. HAN Sara Belles; 500 FREE – 1. VV Kendra Farrell, 6:11.80; 2. HAN Brianna Eichler; 3. VV Morgan Siniawa; 200 FREE RELAY – 1. VV Vanessa LaTorre, Samantha Mulherin, Lauren Merli, Kasey Franchak, 1:53.95; 100 BACK – 1. HAN Sara Belles, 1:11.88; 2. VV Lauren Merli; 3. VV Haley Mulherin; 100 BREAST – 1. VV Bailey Babarsky, 1:16.38; 2. HAN Kayla Keating; 3. HAN Caitlyn Bogart; 400 FREE RELAY – 1. VV Bailey Babarsky, Vanessa LaTorre, Kendra Farrell, Clare Sebastianelli, 4:09.22.


Lake-Lehman 95, West Scranton 71

Amelia Jenkins picked up wins in the 100 breast and 50 free, and contributed to two winning relays to lead the Black Knights to a win. Brinley Williams won diving with a 155.65.



200 MEDLEY RELAY – 1. LL Sam Sabol, J. Baur, Amelia Jenkins, Jolisa Copeman, 2:13.34; 2. WS; 3. LL; 200 FREE – 1. WS, Alexis Williams, 2:24.26; 2. LL, Sam Sharon; 3. LL, Cassie Stevens; 200 IM – 1. LL Sabol, 2:31.36; 2. WS Morgan Williams; 3. WS Colletta Rempe; 50 FREE – 1. LL Jenkins, 28.99; 2. WS Joelle Sweeney; 3. WS Natalie Sedorovitz; DIVING – 1. LL Brinley Williams, 155.65; 2. LL Amanda Mathers; 100 FREE – 1. WS Sweeney, 1:04.32; 2. LL Sam Sharon; 3. LL Kristen Cope; 500 FREE – 1. LL Sabol, 6:05.59; 2. WS A. Williams; 3. LL L. Williams; 200 FREE RELAY – 1. LL Mathers, Copeman, Jenkins, Sharon, 2:03.91; 2. WS; 3. WS; 100 BACK – 1. WS M. Williams, 1:17.83; 2. LL Cope; 3. LL Mathers100 BREAST – 1. LL Jenkins 1:23.98; 2. WS Sedorovitz; 3. LL Stevens; 400 FREE RELAY – 1. LL Copeman, Cope, Sharon, Sabol, 4:23.15; 2. WS; 3. WS


H.S. BOYS SWIMMING
Dallas 109, Tunkhannock 74

Marcus Wagner set a pool record in the 500 free for Dallas, while Ben Spencer set pool records in the 200 IM and 100 back for Tunkhannock as Dallas defeated the Tigers 109-74.


Brian Stepniak added two individual victories for Dallas and raced on two winning relay teams.



200 MEDLEY RELAY – 1. TUNK Jason Linden, Joe Moffitt, Tim Breen, Stefan Sehne, 1:53.37; 200 FREE – 1. DAL Marcus Wagner, 1:52.23; 2. TUNK James Proulx; 3. DAL Owen Kiluk; 200 IM – 1. TUNK Ben Spencer, 2:04.76; 2. DAL Jack Matusiak, 2:11.13; 3. TUNK Joe Moffitt; 50 FREE – 1. DAL Brian Stepniak, 22.86; 2. DAL Patrick Gelso; 3. TUNK Jason Linden; DIVING – 1. DAL Patrick Madaya, 232.20; 2. DAL Connor Motley; 3. DAL Nick Malkemes; 100 FLY – 1. DAL Jack Matusiak, 59.36; 2. TUNK James Proulx; 3. TUNK Jacob Skoronski; 100 FREE – 1. DAL Brian Stepniak, 51.68; 2. TUNK Matt Miller; 3. DAL Patrick Gelso; 500 FREE – 1. DAL Marcus Wagner, 5:05.73; 2. DAL Ezra Moore; 3. DAL Owen Kiluk; 200 FREE RELAY – 1. DAL Brian Stepniak, Porter Luksic, Jack Matusiak, Marcus Wagner, 1:35.10; 100 BACK – 1. TUNK Ben Spencer, 55.17; 2. DAL Ezra Moore; 3. TUNK Jason Linden; 100 BREAST – 1. DAL Lucas Reid, 1:07.69; 2. TUNK Joe Moffitt; 3. DAL Porter Luksic; 400 FREE RELAY – 1. DAL Jack Matusiak, Marcus Wagner, Porter Luksic, Brian Stepniak, 3:32.35.


Wyoming Seminary 59, Scranton Prep 39

Ben Evans and Ryan Sebestianelli each raced to individual victories for Wyoming Seminary as the Blue Knights defeated Scranton Prep.


Wyoming Seminary also swept the relay events.



200 MEDLEY RELAY – 1. SEM Ryan Sebastianelli, Eddie Pfaeffle, Mike Robinson, Nico Lastataushas, 1:48.81; 200 FREE – 1. SEM Ben Evans, 2:05.72; 2. SEM Cooper Legg; 3. SP Noah Brewer; 200 IM – 1. SEM Nico Lastataushas, 2:12.76; 2. SP Andrew Levandowski; 3. SP Isaac Sours; 50 FREE – 1. SEM Eddie Pfaettle, 24.79; 2. SP Michael Yang; 3. SP Kristian Olsen; DIVING – 1. SP Andriy Molchanev, 173.05; 100 FLY – 1. SEM Ryan Sebestianelli, 56.28; 2. SP Gavin Gaglinardi; 3. SP Kristian Olsen; 100 FREE – 1. SP Michael Yang, 55.09; 2. SEM Eddie Pfaeffle; 3. SEM Cooper Legg; 500 FREE – 1. SEM Ben Evans, 5:37.18; 2. SEM Mike Robinson; 3. SP Matt Williard; 200 FREE RELAY – 1. SEM Eddie Pfaeffle, Ben Evans, Mike Robinson, Cooper Legg, 1:43.30; 100 BACK – 1. SEM Ryan Sebestianelli, 1:00.33; 2. SP Andrew Levandoski; 3. SP Matt Williard; 100 BREAST – 1. SEM Mike Robinson, 1:08.10; 2. SEM Nico Lastaushas; 3. SP Gavin Gagliandi; 400 FREE RELAY – 1. SEM Cooper Legg, Ben Evans, Lastaushas, Ryan Sebestianelli, 3:05.99.


Wyoming Valley West 103, Scranton 78

Thomas Missal, Cory Himlin and Ed Zawatski each recorded two individual victories as Wyoming Valley West defeated Scranton.



200 MEDLEY RELAY – 1. WVW Cory Himlin, Michael Yeninas, Thomas Missal, Sean McQueen 1:48.40; 200 FREE – 1. WVW Robert Jacobs, 1:54.94; 2. WVW Andrew Greenwald; 3. SCR Paul Shea; 200 IM – 1. WVW Thomas Missal, 2:11.68; 2. WVW Michael Yeninas; 3. SCR Michael Santorsa; 50 FREE – 1. WVW Ed Zawatski, 22.06; 2. SCR John Domenick; 3. SCR Aaron Grier; DIVING – 1. WVW Colin Vest, 340.0; 2. SCR Wesley Myers; 100 FLY – 1. WVW Thomas Missal, 56.33; 2. SCR Colby Jimcosky; 3. WVW Sean McQueen; 100 FREE – 1. WVW Cory Himlin, 51.76; 2. WVW Robert Jacobs; 3. SCR Alex Hoban; 500 FREE – 1. WVW Andrew Greenwald, 5:24.15; 2. SCR Colby Jimcosky; 3. WVW Sean McQueen; 200 FREE RELAY – 1. WVW Michael Yeninas, Andrew Greenwald, Robert Jacobs, Ed Zawatski, 1:37.95; 100 BACK – 1. WVW Cory Himlin, 1:01.56; 2. SCR Alex Hoban; 3. SCR William Craven; 100 BREAST – 1. WVW Ed Zawatski, 1:04.40; 2. WVW Michael Yeninas; 3. SCR Michael Santorsa; 400 FREE RELAY – 1. WVW Thomas Missal, Robert Jacobs, Cory Himlin, Ed Zawatski, 3:32.16.


Delaware Valley 125, Holy Redeemer 58

Delaware Valley swept the relay events en route to a victory over Holy Redeemer.


Dave Larson and Rian Fowler recorded two individual victories apiece for Delaware Valley.



200 MEDLEY RELAY – 1. DEL Sean Prudhoe, Dave Larson, Collin Deans, Rian Fowler, 1:46.6; 200 FREE – 1. DEL Collin Deans, 1:57.10; 2. HR George Evans; 3. HR Jason Hauze; 200 IM – 1. DEL Dave Larson, 2:12.40; 2. HR Cody Smith; 3. DEL Collin Naturale; 50 FREE – 1. DEL Rian Fowler, 23.68; 2. HR Mike Babinski; 3. HR Collin Thole; DIVING – 1. DEL Jake Welker, 169.50; 2. DEL A.J. Baltzheim; 100 FLY – 1. HR Terry Drabec, 59.55; 2. DEL Sean Prudhoe; 3. DEL J. Mirabito; 100 FREE – 1. DEL Rian Fowler, 52.84; 2. HR Mike Babinski; 3. DEL Luke Riexinger; 500 FREE – 1. DEL Collin Deans; 2. HR George Evans; 3. HR Jason Hauze; 200 FREE RELAY – 1. DEL Sean Prudhoe, E. Gutman, Luke Riexinger, Jon Ramierez, 1:38.40; 100 BACK – 1. DEL Dave Larson; 2. HR Cody Smith; 3. DEL John Leili; 100 BREAST – 1. HR Terry Dravec, 1:06.26; 2. DEL Makheim; 3. DEL Josh Martinez; 400 FREE RELAY – 1. DEL Rian Fowler, Luke Riexinger, Dave Larson, Collin Deans, 3:35.43.



Valley View 125, Hanover Area 48

David Williams and Jayce Temperine recorded the lone victories for Hanover Area in its loss to Valley View.



200 MEDLEY RELAY – 1. VV Ryan Franchak, Rocco Valvano, Paul Kraycer, Joshua Pfeiffenberger, 2:00.65; 200 FREE – 1. VV Josh Conaboy, 2:12.20; 2. HAN S. Connelly; 3. VV Nick Frontino; 200 IM – 1. VV Ryan Franchak, 2:20.84; 2. HAN David Williams; 3. VV Josh Schack; 50 FREE – 1. VV Julien-Amor Tchoukouani, 27.07; 2. VV Jake Kraycer; 3. HAN Tim Saltz; DIVING – 1. VV Matt Morgart, 1010.25; 2. VV Julien-Amor Tchoukouani; 3. VV Marc McCarthy; 100 FLY – 1. VV Paul Kraycer, 1:04.18; 2. VV Adam Crimi; 100 FREE – 1. VV Joshua Pfeiffenberger, 1:04.45; 2. VV Andrew Christian; 3. HAN Tim Saltz; 500 FREE – 1. HAN Jayce Temperine, 5:39.69; 2. VV Josh Conaboy; 3. VV Josh Schack; 200 FREE RELAY – 1. VV Ryan Franchak, Tom Swift, Joshua Pfeiffenberger, Josh Conaboy, 1:51.87; 100 BACK – 1. VV Paul Kraycer, 1:02.26; 2. HAN Jayce Temperine; 3. HAN John Qui; 100 BREAST – 1. HAN David Williams, 1:15.88; 2. Marc McCarthy; 3. VV Andrew Christian; 400 FREE RELAY – 1. VV Josh Conaboy, Joshua Pfeiffenberger, Tom Swift, Ryan Franchak, 4:05.69.


Lake-Lehman 80, West Scranton 35

Chris Edkins and Kieran Sutton each recorded two individual victories as Lake-Lehman defeated West Scranton.


Matthew Edkins and Chris Sabol also added an individual victory apiece for Lake-Lehman.



200 FREE – 1. LEH Kieran Sutton, 2:29.77; 2. LEH Chris Sabol; 50 FREE – 1. LEH Chris Edkins, 27.34; 2. WS Carl Zenker; 3. LEH Jon Ellenberger; DIVING – 1. LEH Matthew Edkins, 208.60; 2. LEH Dustin Zeiler; 100 FREE – 1. LEH Chris Edkins, 1:06.44; 2. LEH Chris Herrick; 3. LEH Jon Ellenberger; 500 FREE – 1. LEH Kieran Sutton, 6:57.29; 200 FREE RELAY – 1. LEH Matthew Edkins, Jon Ellenberger, Kieran Sutton, Chris Edkins, 1:55.70; 100 BACK – 1. LEH Matthew Edkins, 1:28.08; 2. WS Joe Kane; 3. LEH Chris Herrick; 100 BREAST – 1. LEH Chris Sabol, 1:42.00; 2. WS David Lutchko; 3. WS Liam Nee; 400 FREE RELAY – 1. LEH Jon Ellenberger, Chris Edkins, Chris Herrick, Kieran Sutton.

Comments
comments powered by Disqus


Featured Businesses


Poll



Mortgage Minute