Dallas Mountaineers Aquatic Club girls, boys defeat Delaware Valley Feb. 20, boys have undefeated season

For Dallas Post | February 24th, 2016 5:15 pm

Boys earn undefeated season

For Dallas Post

DALLAS — The Dallas Mountaineer Aquatic Club girls and boys teams defeated Delaware Valley on Saturday, Feb. 20 and with the win, the boys finished the regular season undefeated and champions of the PA Northeast Age Group Swim League. The following swimmers placed in their events:

GIRLS

8 & Under

25 Free - Peyton Stauffer, first

25 Fly - Peyton Stauffer, first

50 Free - Hannah Gozikowski, third

25 Breast - Anna Vincelli, second

25 Back - Brianna Greco, second

10 & Under

100 IM - Jordan Bond, first; Olivia Thomas, third

50 Free -Erin Oldt, second; Olivia Thomas, third

50 Fly - Mary Dahdal, second; Abigail Cruz, third

50 Back - Caitlin Curran, first; Claire Stretanski, second

50 Breast - Claire Stretanski, second; Trinity Cong, third

100 Free - Jordan Bond, first; Erin Oldt, third

12 & Under

100 IM - Emma Thomas, first; Gabriela Krochta, second

50 Free - Gabriella Spaciano, first; Gabriela Krochta, second

50 Fly - Gabriela Krochta, first; Amanda Puza, third

50 Breast - Morgan Sakulich, second; Amanda Puza, third

50 Back - Emma Thomas, first; Gabriella Spaciano, second

100 Free - Noam Wasik, first; Morgan Sakulich, third

200 Free - Noam Wasik, first; Emma Thomas, second

14 & Under

200 Free - Melissa Leonard, first; Sydney Bittner, third

50 Free - Kaitlyn Vanetten, first; Amanda McGurk, second

100 Fly - Hannah Thomas, first; Jennifer Leonard, second

100 Breast - Caitlin Blaum, first; Melissa Leonard, second; Abby Sutzko, third

200 IM - Melissa Leonard, first; Kaitlyn Vanetten, second

100 Free - Caitlin Blaum, first; Sydney Bittner, second

100 Back - Hannah Thomas, first; Morgan Bennet, second; Abby Sutzko, third

BOYS

8 & Under

25 Free - Owen Stretanski, first; Astin Sutterer, third

25 Fly - Astin Sutterer, second; Quinto Granville, third

50 Free - Conner Smigielski, first; Owen Stretanski, second

25 Back - Owen Stretanski, first; Noah Greco, third

25 Breast - Conner Smigielski, first; Quinto Granville, third

10 & Under

50 Free - Jackson Kuhar, first; Gabriel DeLuna, third

100 Free - Jackson Kuhar, second; Andrew Wilk, third

50 Back - Artem Smagin, first

50 Fly - Richard DeLuna, first; Landon Daney, third

100 IM - Jackson Kuhar, second; Richard DeLuna, third

12 & Under

100 IM - Logan Kuhar, second; Tanner Manzoni, third

50 Free - Jakob Baur, first

50 Fly - John Stout, second

100 Free - Jakob Baur, second; Gary Weaver, third

50 Back - Blake Perrego, third

50 Breast - Tanner Manzoni, first; Aidan Chapple, third

200 Free - Gary Weaver, second

14 & Under

200 Free - Shane Szczecinski, first; Logan Stambaugh, third

50 Free - Bobby DeLuna, first; Zachary Blockus, third

200 IM - Dennis Dukinas, second; Aiden Peterkin, third

100 Fly - Shane Szczecinski, first; Zachary Blockus, third

100 Free - Bobby DeLuna, second; Aiden Peterkin, third

100 Back - Aiden Peterkin, first

100 Breast - Dennis Dukinas, second

Information provided by the Dallas Mountaineers Aquatic Club.


POLL