Dallas Mountaineers Aquatic Club girls, boys defeat Elk Lake Dec. 19

For Dallas Post | January 3rd, 2016 5:36 pm

For Dallas Post

DALLAS — The Dallas Mountaineer Aquatic Club girls and boys defeated the Elk Lake Guppies on Saturday, Dec. 19 in a Northeast PA Age Group Swim League Meet. The following swimmers placed in their events:

GIRLS

8 & Under

25 Free - Peyton Stauffer, first

50 Free - Peyton Stauffer, first; Hannah Gozikowski, third

25 Back - Mollie Kuhar, third

25 Breast - Hanna Gozikowski, third

10 & Under

100 IM - Olivia Thomas, first; Caroline Podskoch, second; Claire Stretanski third

50 Free - Mary Dahdal, first; Erin Oldt, third

50 Fly - Olivia Thomas, second; Claire Stretanski, third

50 Back - Jordan Bond, first; Erin Oldt, second

50 Breast - Jordan Bond, first; Claire Stretanski, second; Mary Dahdal, third

100 Free - Erin Oldt, first; Sarah Gaunlett, third

12 & Under

100 IM - Emma Thomas, first; Amanda McGurk, second; Gina Kerrick, third

50 Free - Gabriella Spaciano, first; Emma Thomas, second

50 Fly - Amanda Puza, first; Kyleigh Motley, second; Brooke Martin, third

50 Breast - Amanda Puza, first; Gina Kerrick, second; Amanda McGurk, third

50 Back - Noam Wasik, first; Gabriella Spaciano, second; Gabriela Krochta, third

100 Free - Gabriela Krochta, first; Amanda McGurk, second; Gina Kerrick, third

200 Free - Noam Wasik, first; Amanda Puza, second; Morgan Sakulich, third

14 & Under

200 Free - Ava Baur, first; Melissa Leonard, second; Madison Federici, third

50 Free - Jennifer Leonard, first; Abby Sutzko, third

100 Fly - Hannah Thomas, first; Jennifer Leonard, second; Rebekah Boback, third

100 Breast - Kaitlyn VanEtten, first; Paige Aliyah Tamagnin, third

200 IM - Caitlin Blaum, first; Kaitlyn VanEtten, second; Hannah Thomas, third

100 Free - Ava Baur, first; Caitlin Blaum, second; Kaitlyn VanEtten, third

100 Back - Melissa Leonard, first; Madison Federici, second; Rebekah Boback, third

BOYS

8 & Under

25 Free - Astin Sutterer, first; Noah Greco, third

25 Fly - Owen Stretanski, first; Conner Smigielski, second

50 Free - Cameron William Strauch, third

25 Back - Owen Stretanski first, Noah Greco second, Astin Sutterer third

25 Breast - Conner Smigielski, third

10 & Under

50 Free - Jakob Baur, first; Gabriel DeLuna, third

50 Fly - Richard DeLuna, first; Andrew Wilk, second

100 Free - Jackson Kuhar, first; Landon Daney, second; Andrew Wilk, third

50 Breast - Gabriel DeLuna, first; Artem Smagin, second

50 Back - Artem Smagin, second; Landon Daney, third

100 IM - Jackson Kuhar, first; Richard DeLuna, second; Artem Smagin, third

12 & Under

100 IM - Gary Weaver, first; Tanner Manzoni, second

50 Free - Jason Puza, first; Blake Perrego, third

50 Fly - Jakob Baur, first; Jason Puza, third

100 Free - Logan Kuhar, first; Gary Weaver, second

50 Back - Logan Kuhar, first; Blake Perrego, second

50 Breast - Tanner Manzoni, first; John Stout, third

200 Free - John Stout, first

14 & Under

200 Free - Zachary Blockus, first; Dennis Dukinas, second

50 Free - Bobby DeLuna, first; Logan Stambaugh, third

200 IM - Dennis Dukinas, second; Aiden Peterkin, third

100 Fly - Zachary Blockus, first; Aiden Peterkin, second

100 Free - Shane Szczecinski, second; Luke DaLomba, third

100 Back - Shane Szczecinski, first; Logan Stambaugh, second

100 Breast - Bobby DeLuna, first; Dennis Dukinas, second

Information provided by the Dallas Mountaineers Aquatic Club.


POLL