Last updated: January 04. 2014 11:07PM - 3022 Views
The Times Leader staff



Story Tools:

Font Size:

Social Media:

GIRLS SWIMMING

Wyoming Valley West 108, Berwick 77

Evelyn Egenski placed first in the 500 free and the 100 breast stroke to help lead the Spartans to victory.

Berwick was led by a first place win from Amanda O’Kane in the diving event.

GIRLS SWIMMING

Dallas 100, Holy Redeemer 86

The Mountaineers had first place finishers in seven events to earn the win over the Royals.

Riley Williams (diving) and Rachel Finnegan (100 breast) earned first place wins in the effort for Holy Redeemer.

BOYS SWIMMING

Wyoming Valley West 119, Berwick 56

Ian Ultsh won three events (50 free, diving, 100 free) to as the Spartans earned the win against the Bulldogs.

Nash Hartley (100 back) and Dyllan Weaver (100 fly) led the Berwick effort.

Dallas 98, Holy Redeemer 72


Behind five first place finishes the Mountaineers defeated the Royals.

Mike Dubinski led Holy Redeemer with wins in the 50 free and ther 100 fly.

***

GIRLS SWIMMING

Wyoming Valley West 108, Berwick 77

200 Medley Relay — 1. BER Dyer, Bertollo, Canouse, Laubach 2:29.43; 200 Free — 1. WVW Natalia Vivancio 3:06.25, 2. BER Stephanie Parker , 3. WVW Brianna Gaylets; 200 IM — 1. WVW Hannah Rogers 2:48.34, 2. BER Kiersten Bertollo, 3. WVW Felicia Brittain; 50 Free — 1. WVW Evelyn Egenski 31.40, 2. BER Sharron Witchey, 3. WVW Chelsea Mackiewicz; Diving — 1. BER Amanda O’Kane 184.35, 2. BER Desiree Morgani, 3. WVW Paige Williams; 100 Fly — 1. WVW Emily Greskewicz 3:38.37, 2. BER Felicia Canouse, 3. WVW Sarah Stantis; 100 Free — 1. WVW Gabby Care 1:30.20, 2. BER Mariah Laubach, 3. WVW Elizabeth Wood; 500 Free — 1. WVW Natalia Vivanco 8:15.32, 2. BER Samunie Dyer, 3. WVW Felicia Brittain; 200 Free Relay — 1. BER Hess, Witchey, Whitebread, Laubach 2:21.05, 2. WVW, 3. BER ; 100 Back — 1. WVW Emily Greskewicz 1:28.5, 2. BER Kelsey Whitebread, 3. WVW Hannah Rogers; 100 Breast — 1. WVW Evelyn Egenski 1:31.10, 2. BER Samunie Dyer 3. WVW Alexis Ivanitch; 400 Free Relay 1. BER Witchey, Ulusay, Hess, Berger 6:07.28, 2. WVW, 3. BER.


Dallas 100, Holy Redeemer 86

200 Medley Relay — 1. HR Rachel Finnegan, Mallory Kusakavitch, Emily Easton, Danielle McCole 2:03.76; 200 Free — 1. DAL Kaylin Augustine 2:02.56, 2. DAL Amanda Schwerdtman, 3. HR Lucy Reilly; 200 IM — 1. DAL Krista Vivian 2:31.30, 2. DAL Sarah Fasulka, 3. HR Mallory Kusakavitch; 50 Free — 1. DAL Lauren Finnegan 27.43, 2. HR Danielle McCole, 3. DAL Joy Nave; Diving — 1. HR Riley Williams 196.89, 2. HR Marlee Mierzwa, 3. DAL Madison Ross; 100 Fly — 1. DAL Kaylin Augustine 1:03.55, 2. DAL Maddie Hurst, 3. HR Emily Easton; 100 Free — 1. HR Rachel Finnegan 58.05, 2. DAL Lauren Finnegan, 3. HR Danielle McCole; 500 Free — 1. DAL Amanda Schwerdtman 5:52.20, 2. HR Kellan Katra, 3. DAL Abby Berger; 200 Free Relay — 1. DAL Kaylin Augustine, Amanda Schwerdtman, Lauren Finnegan, Abby Berger 1:51.20, 2. HR, 3. HR; 100 Back — 1. HR Rachel Finnegan 1:06.27, 2. DAL Maddie Hurst, 3. DAL Amanda Hurst; 100 Breast — 1. HR Mallory Kusakavitch 1:17.00, 2. DAL Sarah Fasulka, 3. DAL Krista Vivian; 400 Free Relay 1. DAL Abby Berger, Lauren Finnegan, Amanda Schwerdtman, Kaylin Augustine 4:01.03, 2. HR, 3. DAL.


BOYS SWIMMING

Wyoming Valley West 119, Berwick 56

200 Medley Relay — 1. WVW McGlynn, Zawatski, McQueen, Greenwald 1:51.05; 200 Free — 1. WVW Brent Wilbur 2:25.50, 2. BER Bryce Weaver, 3. WVW Michael Yeninas; 200 IM — 1. WVW Jared Lybolt 2:45.6; 2. BER Jacob Demler, 3. WVW Ed Zawatski; 50 Free — 1. WVW Ian Ultsh 28.49, 2. BER Stephen Miller, 3. WVW Sean McQueen; Diving — 1. WVW Ian Ultsh 172.30; 100 Fly — 1. BER Dyllan Weaver 1:01.79, 2. WVW Logan Fluegal, 3. BER Troy Stair; 100 Free — 1. WVW Ian Ultsh 1:08.17, 2. BER Nash Hartley, 3. WVW Sean McQueen; 500 Free — 1. WVW David Sites 6:24.43, 2. BER Dyllan Weaver, 3. WVW Felicia Brittain; 200 Free Relay — 1. BER Miller, Miller, Cragle, Miller 2:31.1, 2. WVW, 3. BER ; 100 Back — 1. BER Nash Hartley 1:21.79, 2. WVW Llyan McGylnn, 3. BER Jacob Demler; 100 Breast — 1. WVW Brent Wilbur 1:32.28, 2. BER Daniel Miller, 3. WVW Ed Zawatski; 400 Free Relay 1. BER Miller, Miller, Hartley, Demler 5:03.58, 2. WVW, 3. BER.


Dallas 98, Holy Redeemer 72

200 Medley Relay — 1. HR Connor Thole, Nick Dubinski, Mackael Dubinski, Jason Hauze 1:56.05; 200 Free — 1. DAL Erza Moore 1:57.36, 2. HR Jason Hauze, 3. DAL Troy Reinert; 200 IM — 1. HR Connor Thole, 2:14.44, 2. DAL Patrick Gelso, 3. DAL Jared Krawetz; 50 Free — 1. HR Michael Dubinski 24.13, 2. DAL Patrick Madaya, 3. HR Lucas Mark; Diving — 1. DAL Nick Mathers 153.80, 2. DAL Keith Gillette; 100 Fly — 1. HR Michael Dubinski 1:00.38, 2. DAL Reid Luksic, 3. DAL Troy Reinert; 100 Free — 1. HR Lucas Mark 53.00, 2. HR Nick Dubinski, 3. DAL Patrick Gelso; 500 Free — 1. HR Jason Hauze 5:31.52, 2. DAL Jared Krawetz, 3. DAL Danny Schable; 200 Free Relay — 1. DAL Ezra Moore, Reid Luksic, Jared Krawetz, Patrick Gelso 1:41.14, 2. HR, 3. DAL; 100 Back — 1. HR Connor Thole 1:00.61, 2. DAL Erza Moore, 3. HR Austin Smith; 100 Breast — 1. DAL Reid Luksic 1:07.99, 2. HR Nick Dubinski, 3. DAL Dominic Augustine; 400 Free Relay 1. DAL Ezra Moore, Dominic Augustine, Jared Krawetz, Patrick Gelso 3:50.38, 2. HR, 3. DAL.


Comments
comments powered by Disqus



Featured Businesses


Poll



Info Minute



Gas Prices

Dallas Gas Prices provided by GasBuddy.com